سرگذشت فلسفه

عنوان فرعی کتاب سرگذشت فلسفه این است: «داستان جذاب 2500 سال فلسفه‌ی مغرب‌زمین از یونان باستان تاکنون». اگر خیال می‌کنید این هم یک عنوان اغراق‌آمیز دیگر است که صرفاً برای جلب مخاطب روی کتاب آمده سخت در اشتباهید. البته این عنوان فرعی، «اشتباه» هست؛ چون چیزی که کتاب در خود دارد خیلی جذاب‌تر از آن است که روی جلد آمده! نزدیک به 250 صفحه کتاب پیش روی شماست که زبانش ساده است، اما خیلی دقیق است؛ تقریباً به همه‌چیز می‌پردازد، اما از هیچ مسئله‌ای سرسری نگذشته؛ کتاب واقعاً در مورد فلسفه قرار است باشد؛ اما به اعتقاد من در خلال تابلوهای نقاشی‌ای که در تمام کتاب مکرراً آمده و به مسئله‌ی مورد بحث مربوط کرده شیوه‌ی «نگاه کردن به نقاشی» هم آمده است و از این حیث آموزش هنر هم دارد.

نکات مهم کتاب: تماماً رنگی است. ورقش گلاسه است و کیفیت چاپ عالی. نکات هوشمندانه‌ی فلسفی و نکات تاریخ‌ساز درست لقمه شده و آماده‌ی قورت دادن است.

کتاب با بحثی مختصر در مورد فلسفه به نام «دعوت به فلسفه» آغاز می‌شود. یک فصل به یونانیان و آغاز فلسفه می‌پردازد. سراغ مسیحیت می‌رود به عنوان مهم‌ترین دین تأثیرگذار در تاریخ غرب. به علم و در واقع آغاز علم بعد از رنسانس می‌رسد. خِرَدگرایی و تجربه‌گرایی را پیش می‌کشد. بعد نوبت فلسفه‌ی فرانسه و آلمان و وقایع سیاسی آن دوران می‌رود و ارتباطشان با فلسفه. البته بحث تاریخ اندیشه در امریکا و فایده‌گرایان و عمل‌گرایان امریکایی فراموش نشده. پایان کتاب هم مختص فلسفه‌ی قرن بیستم.

به نظرتان این همه موضوع بدون آنکه چیزی از قلم بیفتد در 250 صفحه جا نمی‌شود؟ گویا که شده!

ساختار کتاب شامل بخش‌های جالبی است: شخصیت‌های مهم تاریخی در هر عصر در کادری جدا و معمولاً در گوشه‌ی صفحه همراه با تصویرشان هستند. اتفاقات مهم فکری ‌ـ‌ عملی در هر دوره از تاریخ، غالباً به‌صورت نقاشی یا عکس در بسیاری صفحات به تصویر کشیده شده‌اند. کتابشناسی بسیاری از شخصیت‌هایی که نامشان در کتاب آمده در سمت چپ صفحات وجود دارد. نقل‌قول‌هایی مهم از فیلسوفان در صفحات مختلف به‌صورت سوتیتر آمده. و البته موضوعات دیگری هم در جای‌جای کتاب یافت می‌شود که بهتر است خودتان سراغش بروید.

اگر از آن دسته خوانندگانی هستید که می‌خواهید «بالاخره بفهمید این فیلسوف‌ها حرف حسابشان چیست» سراغ کتاب خوبی آمده‌اید. اگر از آن دسته خوانندگانی هستید که عمری فلسفه خوانده‌اید و نمی‌دانید چطور می‌شود منظورتان را به بقیه برسانید مجدداً این کتاب کتابی است که شیوه‌ی بیان به زبان ساده را عملی و راحت جلو شما گذاشته. این کتاب برای هر طیف خواننده‌ای لازم است. تردید نکنید.

نویسنده: 
برایان مگی
مترجم: 
حسن کامشاد
ناشر: 
نی
سال چاپ: 
1392
شابک: 
۲ -۸۳۴-۳۱۲-۹۶۴
اندازه: 
رحلی
تعداد صفحه: 
242
قیمت: 
400,000 ریال
انواع کتابها: 
وضعیت در فروشگاه: 
موجود

افزودن نظر جدید