دانشگاه الزهرا

دانشگاه الزهرا                  Alzahra University

 

 

سایت دانشگاه: http://www.alzahra.ac.ir

آدرس:

تهران ، خیابان ده ونک ،  دانشگاه الزهرا (س)  کدپستي: 1993893973
تلفن: 88044040 (9821+) فاکس: 88035187

 

فیلم دانشگاه

سرود دانشگاه

راهنمای شماره تلفن دانشگاه

 

 

ریاست دانشگاه:

نام: انسیه
 نام خانوادگی: خزعلی
 سال تولد: 1342
 مرتبه علمی: دانشيار
آخرین مدرک تحصیلی: دکتری زبان و ادبيات عرب
شماره تماس مستقیم :88032721
شماره فاكس :88030673
آدرس پست الكترونيكی :ekhazali@alzahra.ac.ir
متاهل / دارای 4 فرزند

 

 

تاریخچه

 

دانشگاه الزهراء (س) دانشگاه ويژه زنان، واقع در دهكده ونك تهران، در سال 1343 تاسيس شد. در آن هنگام با 90 دانشجو به صورت مدرسه عالي، با نام «مدرسه عالي دختران»فعاليت خود را آغاز نمود و علاوه بر رشته هاي مترجمي زبان هاي خارجي، منشي گري و روانشناسي تدريس رشته اي تحت عنوان فنون خانه داري را در برنامه فعاليت هاي آموزشي خود قرار داد (در رشته اخير، از سال دوم تاسيس 45-1344 ، پذيرش دانشجو صورت گرفت.)

در سال تحصيلي 55 -1354 مدرسه عالي دختران تبديل به دانشگاه شد و از سال 1356در قالب مجموعه اي از 4 دانشكده : علوم پايه، ادبيات و علوم انساني، علوم مديريت و اقتصاد درآمد.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي با همين تركيب، تحت نام مطهر الزهراء «س»فعاليت خود را ادامه داد.
در سال 1365 چهار دانشكده مزبور به دانشكده هاي: علوم پايه، علوم اجتماعي و اقتصادي، ادبيات و هنر تغيير يافت. در سال 1373 دانشكده هاي: علوم تربيتي و روانشناسي، تربيت بدني و علوم ورزشي، فني مهندسي به صورت مجزا موجوديت يافتند و در سال 1380 نيز دانشكده الهيات و ادبيات با دريافت موافقت اصولي وزارتخانه، به دو دانشكده ادبيات، زبان ها و تاريخ و دانشكده الهيات تبديل گرديد. با اين احتساب تعداد دانشكده ها به 8 مورد افزايش يافت.

دانشگاه الزهراء (س) با وسعتي معادل 14هكتار، افزون بر فضاي فيزيكي دانشكده ها، داراي: آمفي تئاترها، استخرها، رستوران ها، غذا خوري هاي آماده، سالن ورزش، بانك، پست و مهد كودك نيز مي باشد. براي تكميل اين مجموعه از نظر فضاي كالبدي، علاوه بر توسعه زير بناي دانشكده هاي: الهيات و ادبيات (1500 متر مربع) و هنر (3285 متر مربع) سالن ورزش چند منظوره با 4000 متر مربع زير بنا، استخر سرپوشيده باغ نو به وسعت 1000 متر مربع و ساختمان خوارزمي دانشگاه الزهراء (س) ، در هشت طبقه و با وسعت 18 هزار متر مربع زير بنا ، نيز احداث گرديده است.

در اين بخش نمايي از پيدايش اوليه دانشگاه الزهراء(س) و طي طريق كلي آن بر اساس اولويت بندي تاريخي مرتبط با دگرگوني هاي آورده شده، ارائه مي گردد:

 

دانشگاه الزهرا دانشگاه الزهرا

دانشگاه الزهرا

 

آذر ماه 1343:

افتتاح مکان های اوليه مدرسه عالی دختران ايران در خيابان های وصال شيرازی و ايرانشهر که متعاقبا در سال 1346 تغيير مکان يافت و به فضايی در محدوده خيابان ونک منتقل شد.

 

تابستان 1345 :

ايجاد سالن ورزش سر پوشيده به مساحت تقريبي يكهزار متر مربع در مدرسه عالي دختران ايران

  بهمن ماه 1345:

انضمام اراضي مجاور به دانشگاه (معروف به باغ نو) به فضای مدرسه عالي دختران ايران واقع در محدوده خيابان ونک، دانشگاه الزهراء(س) به تصويب رسيد. دانشگاه الزهراء(س) درآغاز، پس از انتقال به محدوده ده ونک، فضايی حدود 34000 متر مربع را شامل می شد، اين مساحت در سال 1345 با انضمام اراضی مجاور دانشگاه معروف به باغ نو به متراژ 37/86867 متر مربع افزايش يافت.

ارديبهشت ماه 1346:

تأسيس اولين ساختمان خوابگاه در مدرسه عالي دختران ايران و ايجاد بهداري دانشگاه در مجاورت آن

  مهرماه 1346 :

بهره برداري از ساختمان شماره 1 (روان شناسي) و 5 ساختمان ديگر در مدرسه عالی دختران (به مساحت 2033 متر مربع).

سال 1357 :

تأسيس مهد كودك در مدرسه عالي دختران ايران به منظور استفاده اساتيد، كارمندان و دانشجویان متأهل صاحب فرزند که این مکان در آبان ماه سال 1386 ، پس از تخریب کامل ساختمان و ساخت مهدکودکی کاملا استاندارد که در کشور بی نظیر می باشد توسط شهرداری تهران ، ساماندهی گردید .

اسفند ماه 1368 :

ساختمان 14 طبقه 16 آذر واقع در بلوار کشاورز نبش خیابان 16 آذر به مساحت تقریبی 600 متر مربع جهت بهره برداری به عنوان خوابگاه دانشجویان خریداری گردید .

  سال 1372 :

احداث مجتمع خوابگاهی فرزانگان دانشگاه الزهراء (س) مشتمل بر 4 گلستان با متراژ حدود 20000 متر مربع در محوطه ای مشجر با متراژ حدود 5 هکتار جهت اسکان و پذيرايی دانشجويان شهرستانی دانشگاه الزهراء (س)

  سال 1375 :

تاسيس دبستان گل هاي دانشگاه الزهراء (س) و متعاقبا مدرسه راهنمایی و دبيرستان گل هاي دانشگاه الزهراء (س) در سال های 1377 و 1383.

ايجاد پژوهشكده زنان که در تاریخ 17/9/1375به تائید شوراي گسترش آموزش عالي الزهراء(س) رسید .

این پژوهشكده اولين مركز علمي –پژوهشياستكه با موافقت قطعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به منظور ساماندهي تحقيقات پيرامون مسائل زنان و ارائه راهبردهاي اجرايي در خصوص مسائل و مشكلات آنان به مسئولان تاسیس گردید .

بهمن ماه 1379:

بهره برداری از سالن ورزش چند منظوره ايران به مساحت 4000 متر مربع واقع در محل باغ نو که شروع فعالیت سازمانی آن از بهمن 1378آغاز گردیده بود .

تیرماه 1379:

بهره برداری از استخر سر پوشيده در محوطه خوابگاه با زير بناي 1000 متر که فعاليت ساختماني آن از سال 1369 آغاز گردیده بود .

فروردين ماه 1382:

پس از 25 سال انجام نامه نگاری و دستور روسای جمهور، تلاش روسای دانشگاه برای الحاق مجموعه آموزشی راه آهن به دانشگاه به نتيجه رسيد و سند منگوله دار مجتمع راه آهن و ثبت آن به نام دانشگاه الزهراء (س) به مساحت بيش از پنج هکتار که انضمام رسمی فضای مجموعه آموزشی مجتمع راه آهن به دانشگاه الزهراء (س) در تاريخ 29/12/1382 صورت گرفت و دانشگاه الزهراء (س) از تاريخ 31/3/1383 در اراضی ياد شده استقرار و بدین ترتیب با افزوده شدن متراژ 51760 متر مربع این مجتمع ، پهنه دانشگاه الزهراء (س) به مساحت 37/138627 وسعت يافت.

تير ماه 1382:

افتتاح مجموعه علمي، فرهنگي و هنري دانشگاه الزهراء (س) مشتمل بر نگارخانه كمال الدين بهزاد، كلينيك مشاوره و روانشناسي، كتاب فروشي دانشگاه الزهراء (س) و كلاس هاي آزاد كوتاه مدت علمي و هنري.
 

مهرسال 1382 :

بهره برداری از بنای خوارزمی در پرديس مرکزی دانشگاه الزهراء (س) که فعاليت ساختماني آن در ارديبهشت ماه 1373 آغاز گرديده بود ، در سال 1382 پايان يافت و توانست با افزودن 18 هزار متر مربع در افزایش فضای آموزشی دانشگاه موثر گردد .

بهمن ماه 1382:

افتتاح و بازگشایی مکان سفره خانه سنتی ترمه دانشگاه الزهراء (س) به همت روابط عمومی دانشگاه، پس از بازسازی مجدد با دکوراسيون سنتی، در راستای انجام طرح ايجاد مجموعه فرهنگی رفاهی دانشگاه الزهراء (س).

خردادماه 1383 :

اتمام طرح ساماندهی به دو سالن پرديس شرقی دانشگاه الزهراء (س) مرکز همايش های پروين اعتصامی و سالن تالار اجتماعات مشرق در راستای اتمام طرح ايجاد مجموعه فرهنگی ، رفاهی دانشگاه الزهراء (س) به همت روابط عمومی دانشگاه .

سال 1384 :

مقدمات احداث كتابخانه نابينايان در خوابگاه در دانشگاه الزهراء (س) در سال 1378 فراهم شد و در سال 1384 به پايان رسيد و اضافه بر آن کتابخانه ديگری نیز ، جنب کتابخانه مرکزی، برای نابينايان تاسيس گرديد.
طراحی سردر و تابلوی جديد پرديس شرقی دانشگاه الزهراء (س) ورودي ميدان شيخ بهايی توسط هنرمند، آقای مهندس مهدی مکی نژاد .

مهر ماه 1385:

بهره برداری از خوابگاه شماره 5 فرزانگان که عملیات احداث آن از سال 1380 آغاز گردیده بود .

سال 1389 :

بهره برداری از نمای جدید سر در شمالی دانشگاه الزهرا (س )

اسفند ماه 1389 :

تصویب اساسنامه تاسیس مرکز رشد و واحدهای فناور دانشگاه توسط هیات امناء که موافقت اصولی آن در پاییز همان سال اخذ شده بود و فعالیت اصلی آن از اردیبهشت ماه 1390 با فعال سازی 20 واحد فناور در مرحله پیش رشد و رشد در مجتمع 16 آذر دانشگاه آغاز گردید .

تیر ماه 1391:

موافقت شورای گسترش آموزش عالی با تاسیس پردیس البرز دانشگاه و پذیرش دانشجو از بهمن ماه 91 در رشته های فنی و مهندسی

شهریور ماه 1391:

آزمایشگاه تخصصی توسعه و ارزیابی سیستم های عامل از مجموعه آزمایشگاه های ملی که در راستای تفاهم مشترک با سازمان فناوری اطلاعات ایران افتتاح گردید .

ایجاد کانون هماهنگی دانش و صنعت صنایع دستی کشور در دانشگاه الزهرا(س)

مهر ماه 1391:

تصویب چشم انداز و اهداف کلان دانشگاه ، توسط هیات امنا دانشگاه الزهرا(س)

خرداد1392 :

موافقت شورای گسترش آموزش عالی با تاسیس پردیس خودگردان و پذیرش دانشجو از مهرماه 92 در مقاطع تحصیلات تکمیلی

تصویب نمودار جدید سازمانی دانشگاه الزهرا(س) توسط وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری

بهمن ماه 92:

همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر، افتتاح رستوران جدید دانشگاه در مجموعه فرهنگی، رفاهی واقع در سایت شرقی با گنجایش 6000 نفر

اسفند ماه 92:

افتتاح آزمایشگاه تخصصی فیزیولوژی ورزشی دانشکده تربیت بدنی

اردیبهشت ماه 93:

موافقت شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد شعبه دانشگاه الزهرا(س) در شهر ارومیه وپذیرش دانشجو در رشته ها و مقاطع تحصیلات تکمیلی از مهرماه 93

افتتاح ساختمان آموزشی اهدایی مجموعه فرهنگی و بنیاد خیریه مصلی نژاد

خرداد ماه 93:

همزمان با ایام ارتحال امام خمینی(ره) تشییع و خاکسپاری دو شهید گمنام در صحن مسجد درحال احداث دانشگاه واقع در مجموعه فرهنگی، رفاهی واقع در سایت شرقی دانشگاه

چشم انداز دانشگاه الزهرا

دانشگاه الـزهرا (س) در افق 1404، دارای رتبـه ی اول دانشگاه جـامع خاص بانـوان در جهان و ارائه دهنده ی الگوی زن مسلمان فرهیخته و معتقد به ارزش‌های اسلامی است که در محیطی پویا و بانشاط، از جایگاهی الهام بخش و تأثیرگذار در منطقه برخوردار است. این دانشگاه در اولویت‌های نخست دختران ایران زمین جهت کسب دانش و فناوری، ارتقای توانمندی‌های پژوهشی و مهارت‌های کاربردی بوده و به عنوان مرجع علمی مطالعات خاص زن و خانواده شناخته می شود.

 

ماموریت دانشگاه الزهرا

  • دانشگاه الزهرا (س) نماد آموزش عالی بانوان کشور و برترین دانشگاه جامع خاص زنان، در سطح ملی، منطقه‌ای و بین المللی است. این دانشگاه با تکیه بر آموزه‌های دین مبین اسلام، اندیشه‌های بنیان‌گذار انقلاب اسلامی و رهنمودهای رهبر فرزانهی جمهوری اسلامی و بهره‌مندی از اساتید و اندیشمندان، درصدد تولید نظریه‌های نوین علمی و تأمین نیازهای آموزشی - پژوهشی جامعه ی اسلامی (به ویژه جامعه ی بانوان) است.

این دانشگاه با تربیت زنان متعهد، دین مدار و عفیف، الگوی عملی زن مسلمان توانمند و تأثیرگذار در منطقه و جهان است و نیز در تعامل مؤثر با زنان دانشمند جهان، به ویژه زنان مسلمان، برای ارتقای جایگاه و کرامت زن و خانواده بر پایه ی اندیشه ی ناب اسلامی می کوشد.

دانشگاه الزهرا (س) بر آن است تا با تعامل و هم افزایی با نهادها و ارگان‌های علمی و اجرایی کشـور، زمینه ساز حضور دختران نخبه در این موقعیت‌ها شود و با دستیابی به مرجعیت علمی در رشته‌های خاص، تأمین کننده ی نیروهای کارآمد و متخصص زن، جهت رفع نیازهای کشور باشد.

 

آخرین به روزرسانی این صفحه: 29 آبان 1393

افزودن نظر جدید