ساختار کنکور هنر

معرفی کنکور هنر؟

شاید مهم ترین تفاوتی که رشته  هنر با سایر رشته ها دارد همان نام آن باشد. متاسفانه به علت توجه کم نظام آموزشی ما به این رشته و عدم اطلاع هنرجویان و خانواده ها از این رشته موجب خاص تر شدن آن شده است. این رشته نیز مانند سایر رشته ها همچون ریاضی، تجربی و انسانی دارای مقطع پیش دانشگاهی می باشد و افرادی که در هنرستان ها در رشته هایی مانند گرافیک، معماری،نمایش و ... تحصیل می کنند برای شرکت در کنکور سراسری باید مقطع پیش دانشگاهی هنر را که برای همه رشته های هنری مشترک می باشد بگذرانند. البته گروه هنر مانند گروه زبان به صورت گروه آزمایشی می باشد، یعنی کسانی که دوره های پیش دانشگاهی ریاضی، تجربی یا انسانی را سپری کرده باشند می توانند در این گروه آزمایشی شرکت کنند. این رشته دارای زیر شاخه های زیادی است که در ادامه بیشتر راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

کنکور هنر مانند سایر رشته ها دارای دو نوع دفترچه عمومی و اختصاصی می باشد با این تفاوت که برخی از رشته های هنری بعد از کنکور سراسری دارای آزمون عملی هستند.

دفترچه عمومی شامل 4 درس: ادبیات فارسی – عربی – معارف – زبان خارجی می باشد و ضرایب آن به شرح زیر است:

 

ادبیات فارسی

عربی

معارف

زبان خارجی

4

2

3

2

 

 

 

نکته حایز اهمیت این است که این ضرایب برای همه زیر گروه ها و رشته ها یکسان می باشد.

دفترچه اختصاصی شامل 7 مبحث: درک عمومی هنر – درک عمومی ریاضی فیزیک – ترسیم فنی – خلاقیت تصویری و تجسمی – خلاقیت نمایشی – خلاقیت موسیقی – خواص مواد می باشد و ضرایب آن ها برای زیر گروه های مختلف متفاوت بوده و به شرح زیر می باشد:

 

نام درس

زیر گروه 1

زیر گروه 2

زیر گروه 3

زیر گروه 4

زیر گروه 5

 درک عمومی هنر

4

3

3

3

3

 درک عمومی ریاضی فیزیک

1

3

1

1

1

 ترسیم فنی

1

2

2

1

1

 خلاقیت تصویری و تجسمی

4

4

2

2

1

 خلاقیت نمایشی

1

1

1

4

1

 خلاقیت موسیقی

1

1

1

1

4

 خواص مواد

1

1

1

1

1

 

 

 

در این جا باید به این موضوع اشاره کنیم که علی رغم اینکه برای دروس اختصاصی هنر، هر ساله از سوی سازمان سنجش برای آن ها 15 تا 20 منبع در نظر گرفته می شود با این حال منبع مشخصی ندارند، شاید برای همین هم می باشد که عنوان مواد امتحانی آن را خلاقیت و درک عمومی گذاشته اند تا داوطلبان مجبور باشند به درک جامع تری از مباحث مطرح شده برسند و تنها به حفظ کتاب ها اکتفا نکنند و بتوانند خلاقیت خود را در فضای رقابتی یکسان نشان دهند ولی طراحان محترم هم هر ساله از خودشان خلاقیت جدیدی به کار می برند و همین موضوع سردرگمی داوطلبان هنر را افزایش می دهد و باعث می شود بگویند کنکور هنر سخت است و بی قاعده و هزاران لفظ ناشایست دیگر نثار آن کنند. ولی در حقیقت کنکور هنر چون تا حدودی با خلاقیت و روحیه ی داوطلبان درگیر است اگر از همان ابتدای مطالعه آن  را پرورش دهند خیلی بیشتر از آن چیزی که فکر می کنند آسان خواهد بود.

در زیر به شرح مواد امتحانی کنکور هنر می پردازیم:

درک عمومی هنر: این مبحث در کنکور سراسری داری 30 تست می باشد. موضوع این ماده ی امتحانی بیشتر درباره تاریخ هنر ایران و جهان و سیر و تحول آن در طول تاریخ تمدن بشری است و در آن مباحثی چون سبک شناسی معماری، آثار نقاشی و پیکرتراشی و همچنین محل کشف و نگهداری آثار هنری، سیر تکامل خوشنویسی و نگارگری می باشد با این حال هر ساله تعدادی سوال از مباحث خلاقیت نمایشی، تاریخ موسیقی، خواص مواد، عکاسی و صنایع دستی مطرح می شود که تعداد آن ها متغیر بوده و ممکن است هیچ سوالی از آن ها مطرح نگردد. موضوعی که شاید این درس را مشکل تر کند تعدد تصاویر در کتاب های مختلف است که داوطلب باید نام آن ها را با ویژگی هایش به خاطر بسپارد که ما در همین سایت راه های فراگیری و به خاطر سپاری آن ها را نیز آموزش خواهیم داد.

درک عمومی ریاضی و فیزیک: از این مبحث در کنکور سراسری 30 تست مطرح می شود که 5 تای آن فیزیک و 25 تای دیگر مربوط به ریاضی و هندسه می باشد. این ماده ی امتحانی که از نام آن پیداست مربوط به درس ریاضی و فیزیک می باشد اما باید به این مسئله اشاره کرد که در کنکور هنر بیشتر بر جنبه ی هوش و خلاقیت داوطلبان تاکید می شود و جنبه ی محاسباتی آن از اهمیت کمتری برخوردار است. منابع امتحانی آن هم ریاضیات سوم راهنمایی، ریاضی 1و2 دبیرستان ، فیزیک 1 و 2 و 3 نظری است با ذکر این نکته که بیشتر بر مباحث آزمایشات و تئوری آن تاکید می شود و هندسه 1 و 2 که نیز در آن ها هم فقط از خود قضایا و نکته های پایه آن سوال طرح می شود و بعضاً با سوالات ریاضی ترکیب می شوند و اهمیت جنبه ی استقرایی آن از استنتاجی بیشتر است.

ترسیم فنی: از این درس در کنکور سراسری 20 تست مطرح می شود. متاسفانه برای این درس به جز کتاب ترسیم فنی و نقشه کشی رشته ی معماری هنرستان منبع دیگری وجود ندارد ولی با این حال هر ساله چندین سوال از هندسه طرح می شود و در مبحث ترسیم فنی بر نمایابی، مجهول یابی، انواع پرسپکتیو و همچنین استاندارد های نقشه کشی و ابزار و تجهیزات تاکید می شود و سوالات از این مقوله ها خارج نخواهند بود و اگر از ابتدا این درس را با علاقه و برنامه ی درست مطالعه کنید می توان نتیجه ی خوبی از آن بگیرید.

خلاقیت تصویری و تجسمی: تعداد سوالات این درس در کنکور سراسری 20 عدد خواهد بود. منابع مطالعاتی این ماده ی امتحانی در بسیاری از موارد با مبحث درک عمومی هنر مشابه می باشد با این تفاوت که نوع طرح سوالات این دو مبحث را از هم متمایز می کند. در خلاقیت تصویری بیش از نیمی از سوالات را تصاویر تشکیل می دهند و داوطلب باید با دانش تئوری خود و همچنین ذهن خلاقی که آن را در طول سال پرورش داده آن ها را تجزیه و تحلیل کند. بدون شک این مبحث هم با تمرین و ممارست و تقویت چشم و مغز خود در طول سال می تواند بسیار آسان و لذت بخش باشد.

خلاقیت نمایشی: تعداد سوالات این درس در کنکوری سراسری 20 عدد می باشد. متاسفانه برای این درس به جز یک کتاب کوچک 64 صفحه ای که از سوی سازمان سنجش معرفی شده منبع دیگری وجود ندارد و یقیناً با این حجم کم نمی تواند پاسخ گوی داوطلبان کنکورباشد. ولی از طرفی هم به علت رشد رشته ی سینما و نمایش در کشور البته فقط در سطح دانشگاهی، در بازار کتاب های زیادی وجود دارد که می تواند نیاز داوطلبان را تا حد قابل ملاحظه ای بر مرتفع  سازد. مباحثی که در این ماده ی امتحانی ممکن است مورد سوال قرار گیرد سبک شناسی فیلم ها و کارگردانان، سیر تحول فیلمسازی، عکاسی و نمایش در طول تاریخ، اصطلاحات و دانش تصویری سینمایی و نمایشی می باشد و در زمینه تاریخ سینما بیشتر بر جنبه ی خلاقیتی و ابتکاری آن  تاکید دارند تا سوال های صرفاً تاریخی و کلیشه ای و همین امر باعث می شود که هر ساله نوع  گزینش سوالات تا حدودی تغییر کند و نتوان برای آن معیارهای مشخصی در نظر گرفت.

خلاقیت موسیقی: تعداد سوالات درس موسیقی در کنکور سراسری 20 عدد می باشد.برای این درس مانند خلاقیت نمایشی منبعی معرفی نشده است به جز یک کتاب 100 صفحه ای و اخیراً هم که یک کتاب دیگر به نام تئوری و ساختار موسیقی ایرانی نیز معرفی شده است که باز با این حال فرقی به حال داوطلبان ندارد زیرا از آنجا که دست طراحان محترم کنکور هنر برای طرح سوالات از منابع مختلف کاملا باز است، داوطلبان برای اینکه دچار آسودگی خیال شوند باید به منابع مختلفی متوسل شوند و این خود باعث استرس و نگرانی است. ولی نکته ی قابل توجهی که در این درس وجود دارد شیرین بودن و ساختارمند بودن آن است و اگر کسی از ابتدا به این درس علاقه نشان دهد تنها با خواندن یک یا دو کتاب کنکور موجود دربازارمی تواند نتیجه ی خوبی بگیرد و خود را از سایر داوطلبان متمایز کند. مباحث مورد بحث در این ماده ی امتحانی تئوری موسیقی جهانی و ایرانی که شامل گام شناسی، آکورد شناسی، دستگاه شناسی و... می باشد و همچنین سوالاتی از تاریخ موسیقی ایران و جهان و ساز شناسی ایرانی و جهانی مطرح می گردد.

خواص مواد: تعداد سوالات این درس در کنکور سراسری 20 عدد می باشد.این درس شاید یکی از بی پایه و اساس ترین درس های کنکور هنر باشد چون نه تنها برای آن هیچ منبع مشخصی معرفی نشده است بلکه اصلا معلوم نیست که طراحان بسیار محترم کنکور هنر در این درس به دنبال پیروی از کدام سیاست های آموزشی می باشند که هر ساله داوطلبان را با سوال های ویژه و غافلگیر کننده خود شگفت زده کرده و انگشت حیرت بر دهان استادان محترم و داوطلبان از همه جا بی خبر می گذارند. تمامی کتاب های هنرستان که مربوط به شناخت مواد ازمایعات، گازها گرفته تا فلزات و نافلزات، چوب، کاغذ، پارچه، شیشه، مس، مفرغ، چدن، آلومینیوم، پلاستیک، آهن آلات، جامدات، عکاسی، صنایع دستی، بیماری های شغلی، قیر، ابزار و تجهیزات و هر چه که مربوط به خواص مواد می باشد منبع این درس به شدت مهم و با اهمیت در زندگی ما، می باشند. ولی توجه داشته باشید که خواندن این همه کتاب نه ممکن است نه منطقی پس به یکی از کتاب های موجود کنکور در بازار که همه ی آن ها واقعا خوب، کامل، جامع و شامل است رضایت دهید و دنبال دردسر نگردید زیرا هر چه قدر هم برای این درس وقت بزارید باز هم با سوالات جدید غافلگیر خواهید شد.

 

در جدول زیر برخی از رشته ها و زیر گروه هایشان را مشاهده می نمایید، توجه داشته باشید که رشته های هر زیر گروه یکسان، دارای ضریب یکسانی نیز می باشند.

 

زیر گروه های آزمایشی

مجموعه ی رشته هایی که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسان می باشد

زیرگروه 1

ارتباط تصویری، چاپ، صنایع دستی، طراحی پارچه، طراحی لباس، عکاسی، کاردانی آموزش هنرهای تجسمی، کادانی علمی کاربردی عکاسی خبری، کاردانی علمی کاربردی گرافیک، کاردانی هنرهای تجسمی، کاردانی هنرهای سنتی، کارشناسی فرش، کتابت و نگارگری، مجسمه سازی، نقاشی، هنرهای تجسمی، هنرهای صناعی

زیرگروه 2

باستانشناسی، طراحی صنعتی، علوم اجتماعی (گرایش امنیت ملی)، علوم سیاسی (گرایش های امنیت ملی و مطالعات امنیتی)، کاردانی صنایع دستی، کاردانی علمی کاربردی طراحی صنعتی، مدیریت فرهنگی و هنری، مرمت و احیای بناهای تاریخی، هنر اسلامی

زیرگروه 3

کاردانی باستانشناسی، کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی، کاردانی  حفاظت و مرمت باناهای تاریخی، کاردانی راهنمای موزه ها و بناهای تاریخی، کاردانی موزه داری، مردم شناسی، مرمت آثار تاریخی، موزه داری

زیرگروه 4

تلویزیون و هنرهای دیجیتالی، تولید سیما، سینما، کاردانی هنرهای نمایشی، کارگردانی تلویزیون، نمایش

زیرگروه 5

موسیقی نظامی،آهنگسازی، نوازندگی موسیقی ایرانی، نوازندگی موسیقی جهانی

 
 
 

دیدگاه‌ها

salam man  tamame  manabeae honaro nadashtam , tanha az ketab haye kanoon estefade kardam ke kafii nabood . be qeyraz entesharate rahe andishe ,, enteshrate digeeeii mishnasiiid?

افزودن نظر جدید