انسان شناسی تئاتر

 کتاب فرهنگ انسان‌شناسی تئاتر مجموعه‌ای از آموزه‌های بازیگری است. نویسندگان آن در این پژوهش زوایای پیدا و پنهان بازیگری را از دریچه دو جهان و تمدن متفاوت شرق و غرب بررسی می‌کنند. این دو نویسنده در این اثر با دلایل و براهینی که ارایه می‌دهند، بازیگر هنرمند را از بازیگر صنعتگر جدا می‌کنند.
کتاب در بسیاری از بخش‌ها از سطوح مشخص هنر بازیگری فراتر رفته و وارد دنیای رمز و رازهای کهن بازیگری می‌شود. در واقع نویسندگان اثر با جست‌وجو در نمایش‌های دیرین و بررسی جلوه‌های گوناگون بازیگری در دو تمدن شرق و غرب، دست به اکتشاف می‌زنند و با مطرح کردن بحث انسان‌شناسی در مقوله تئاتر، موضوع تربیت جسمانی و ذهنی بازیگر را پیش می‌کشند.
قسمت گسترده دانش نمایش‌های غربی بر نظریه‌های تئوریک تمرکز دارد به خاطر همین هم صاحب‌نظران تئاتر غرب رویکرد تجربی به مسایل بازیگری را نادیده می‌گیرند و یا حداقل به آن توجه کمی دارند. این کتاب با فراتر رفتن از تخصصی کردن اصول، فنون و زیبایی‌شناسی‌های خاص، توجه خود را به مباحث تجربی هدایت می‌کند و مباحث خود را با استناد بر تجربه‌های بازیگران و تحلیل رفتار آن‌ها مطرح می‌کند. در این کتاب، درک فن بازیگری مطرح نیست و شناخت اسرار این فن مطرح است.

نویسنده: 
یوجینیو باربا، نیکولو ساوارز
مترجم: 
یدالله آقا عباسی
ناشر: 
سوره مهر
سال چاپ: 
1393
شابک: 
978-600-175-121-9
اندازه: 
رحلی
تعداد صفحه: 
364
قیمت: 
99,000 ریال

افزودن نظر جدید